Logo Stomatologia Kokoszczyk

Endodoncja

Endodoncja

Endodoncja to dział stomatologii zajmujący się leczeniem chorób miazgi oraz tkanek okołowierzchołkowych. Miazga to tkanka wypełniająca jamę zęba od środka, jest on dobrze unerwiona i ukrwiona, pełni ona funkcje odżywcze. Bez prawidłowo funkcjonującej miazgi ząb staje się martwy. Leczenie kanałowe konieczne jest w przypadku powikłania choroby próchnicowej zęba, głębokiego złamania zęba w wyniku urazu lub ze wskazań protetycznych.

Polega ono na usunięciu zainfekowanej miazgi z wnętrza zęba, opracowaniu mechanicznym i chemicznym kanałów znajdujących się wewnątrz korzeni oraz wypełnieniu ich trójwymiarowo biokompatybilną gutaperką.

Leczenie kanałowe wymaga niezwykłej precyzji, ponieważ pole zabiegowe jest wyjątkowo małe, a anatomia wewnętrzna zęba zróżnicowana. Aby wykonać je prawidłowo, korzystamy z diagnostyki RVG, stosujemy się do najnowszych trendów oraz używamy nowoczesnych, wysokiej klasy sprzętów takich jak endomotor Reciproc Gold czy system do wypełniania kanałów metodą termoplastyczną Superendo B&L.